# CTS3-32.768-9-20-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTS3-32.768-9-20-R
- **Manufacturer:** Aker Technology Corp
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cts3-32-768-9-20-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cts3-32-768-9-20-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 65 Ω
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.035" (0.90mm)
- **Load Capacitance:** 9pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.126" L x 0.059" W (3.20mm x 1.50mm)