# CTS1F-102J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTS1F-102J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cts1f-102j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cts1f-102j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 67 mA
- **DC Resistance (DCR):** 39Ohm Max
- **Frequency:** 4MHz
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 790kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.110" Dia x 0.260" L (2.80mm x 6.60mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±5%