# CTRLB9012F-153K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTRLB9012F-153K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctrlb9012f-153k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctrlb9012f-153k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 140 ÂµA
- **DC Resistance (DCR):** 48.9Ohm Max
- **Frequency:** 250kHz
- **Height:** 0.480" (12.20mm)
- **Inductance:** 15 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 79.6kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.354" Dia (9.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** Â±10%