# CTRL6050F-122M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTRL6050F-122M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctrl6050f-122m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctrl6050f-122m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 540mA
- **Current Rating (Amps):** 350 mA
- **DC Resistance (DCR):** 3.5Ohm Max
- **Height:** 0.331" (8.40mm)
- **Inductance:** 1.2 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.551" L x 0.461" W (14.00mm x 11.70mm)
- **Tolerance:** Â±20%