# CTRL5480F-3-103K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTRL5480F-3-103K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctrl5480f-3-103k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctrl5480f-3-103k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 130mA
- **Current Rating (Amps):** 76 mA
- **DC Resistance (DCR):** 20.4Ohm Max
- **Height:** 0.449" (11.40mm)
- **Inductance:** 10 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.374" Dia (9.50mm)
- **Supplier Device Package:** Radial, Vertical Cylinder
- **Tolerance:** Â±10%