# CTRL5480F-1-392K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTRL5480F-1-392K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctrl5480f-1-392k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctrl5480f-1-392k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 45mA
- **Current Rating (Amps):** 36 mA
- **DC Resistance (DCR):** 19Ohm Max
- **Height:** 0.337" (8.57mm)
- **Inductance:** 3.9 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.224" Dia (5.70mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** Â±10%