# CTRFB1010F-680K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTRFB1010F-680K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctrfb1010f-680k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctrfb1010f-680k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.3A
- **Current Rating (Amps):** 2.8 A
- **DC Resistance (DCR):** 120mOhm Max
- **Frequency:** 7.5MHz
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Inductance:** 68 µH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.433" Dia (11.00mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** ±10%