# CTRFB0810F-102K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTRFB0810F-102K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctrfb0810f-102k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctrfb0810f-102k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 430mA
- **Current Rating (Amps):** 500 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.2Ohm Max
- **Frequency:** 2MHz
- **Height:** 0.453" (11.50mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.374" Dia (9.50mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** ±10%