# CTP3-32.768-12.5-20-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTP3-32.768-12.5-20-R
- **Manufacturer:** Aker Technology Corp
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctp3-32-768-12-5-20-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctp3-32-768-12-5-20-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 Ω
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.098" (2.50mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Size:** 0.315" L x 0.150" W (8.00mm x 3.80mm)