# CTP1330F-105K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTP1330F-105K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctp1330f-105k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctp1330f-105k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 22mA
- **Current Rating (Amps):** 105 mA
- **DC Resistance (DCR):** 11.16Ohm Max
- **Height:** 0.142" (3.60mm)
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.311" L x 0.128" W (7.90mm x 3.25mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Tolerance:** Â±10%