# CTMSS1278F-221K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTMSS1278F-221K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctmss1278f-221k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctmss1278f-221k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.8A
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 400mOhm Max
- **Frequency:** 3.4MHz
- **Height:** 0.315" (8.00mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.472" L x 0.472" W (12.00mm x 12.00mm)
- **Tolerance:** ±10%