# CTMPH100804F-R68M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTMPH100804F-R68M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctmph100804f-r68m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctmph100804f-r68m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.5A
- **Current Rating (Amps):** 3.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm Max
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 680 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** Â±20%