# CTMMP1808AF-R22N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTMMP1808AF-R22N
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctmmp1808af-r22n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctmmp1808af-r22n#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 24 A
- **DC Resistance (DCR):** 7.3mOhm
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Inductance:** 0.22 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** Â±30%