# CTMMP1604AF-R22M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTMMP1604AF-R22M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctmmp1604af-r22m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctmmp1604af-r22m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 21 A
- **DC Resistance (DCR):** 6.6mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 0.22 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** Â±20%