# CTMLP100804AF-3R3M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTMLP100804AF-3R3M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctmlp100804af-3r3m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctmlp100804af-3r3m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1 A
- **DC Resistance (DCR):** 180mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 3.3 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** Â±20%