# CTMC2220F-822J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTMC2220F-822J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctmc2220f-822j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctmc2220f-822j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 28A
- **DC Resistance (DCR):** 125Ohm Max
- **Frequency:** 600kHz
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Inductance:** 8.2 mH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.232" L x 0.205" W (5.90mm x 5.20mm)
- **Tolerance:** Â±5%