# CTMC1008F-R015J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTMC1008F-R015J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctmc1008f-r015j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctmc1008f-r015j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 480 mA
- **DC Resistance (DCR):** 290mOhm Max
- **Frequency:** 1.85GHz
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Inductance:** 15 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -45°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008
- **Tolerance:** Â±5%