# CTM4F-202K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTM4F-202K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctm4f-202k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctm4f-202k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 67mA
- **DC Resistance (DCR):** 29Ohm Max
- **Inductance:** 2 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.220" Dia x 0.560" L (5.59mm x 14.22mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±10%