# CTM2474F-8R2L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTM2474F-8R2L
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctm2474f-8r2l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctm2474f-8r2l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.2A
- **Current Rating (Amps):** 3.55 A
- **DC Resistance (DCR):** 28mOhm Max
- **Inductance:** 8.2 ÂµH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±15%