# CTM2474F-102L
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTM2474F-102L
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctm2474f-102l
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctm2474f-102l#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200mA
- **Current Rating (Amps):** 390 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.3Ohm Max
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.240" Dia x 0.740" L (6.10mm x 18.80mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±15%