# CTM-16-513 [V001]
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTM-16-513 [V001]
- **Manufacturer:** TE Connectivity Deutsch Connectors
- **Category:** Terminal Block Accessories
- **Subcategory:** Terminal Junction Systems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctm-16-513-v001
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctm-16-513-v001#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Size:** 16
- **Size:** 1.368" L x 0.274" W x 0.513" H (34.75mm x 6.96mm x 13.03mm)