# CTLVH2010F-100M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLVH2010F-100M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlvh2010f-100m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlvh2010f-100m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 780mA
- **Current Rating (Amps):** 720 mA
- **DC Resistance (DCR):** 640mOhm Max
- **Frequency:** 15MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 10 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.063" W (2.00mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 0806
- **Tolerance:** Â±20%