# CTLSH1-50M832DS BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLSH1-50M832DS BK
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlsh1-50m832ds-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlsh1-50m832ds-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 50pF @ 4V, 1MHz
- **Current:** 1A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TLM832DS
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 550 mV @ 1 A