Part Number: CTLSH1-40M832D TR Manufacturer: Central Semiconductor Corp Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Arrays Product URL: https://distyparts.com/product/ctlsh1-40m832d-tr RFQ URL: https://distyparts.com/product/ctlsh1-40m832d-tr#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/34/31/8134314-1514-CTLSH1-40M832DBK-ND.pdf Summary: CTLSH1-40M832D TR is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Central Semiconductor Corp and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CTLSH1-40M832D TR is a diodes - rectifiers - arrays from Central Semiconductor Corp. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Current: 200 A @ 40 V Diode Configuration: 2 Independent Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -65°C ~ 150°C Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TLM832D Technology: Schottky Voltage: 550 mV @ 1 A Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/central-semiconductor-corp Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-arrays Canonical URL: https://distyparts.com/product/ctlsh1-40m832d-tr