# CTLSH1-40M832D BK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLSH1-40M832D BK
- **Manufacturer:** Central Semiconductor Corp
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlsh1-40m832d-bk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlsh1-40m832d-bk#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200 A @ 40 V
- **Diode Configuration:** 2 Independent
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** TLM832D
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 550 mV @ 1 A