Part Number: CTLSH1-40M322S BK Manufacturer: Central Semiconductor Corp Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/ctlsh1-40m322s-bk RFQ URL: https://distyparts.com/product/ctlsh1-40m322s-bk#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/81/87/96/8187960-CTLSH1-40M322SBK-ND.pdf Summary: CTLSH1-40M322S BK is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Central Semiconductor Corp and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: CTLSH1-40M322S BK is a diodes - rectifiers - single from Central Semiconductor Corp. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Vr, F: 50pF @ 4V, 1MHz Current: 1A Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: -65°C ~ 150°C Reverse Recovery Time (trr): 15 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: TLM322 Technology: Schottky Voltage: 40 V Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: No Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/central-semiconductor-corp Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/ctlsh1-40m322s-bk