# CTLQ2220CF-103M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLQ2220CF-103M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlq2220cf-103m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlq2220cf-103m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 50 mA
- **DC Resistance (DCR):** 140Ohm Max
- **Frequency:** 500kHz
- **Height:** 0.197" (5.00mm)
- **Inductance:** 10 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
- **Tolerance:** ±20%