# CTLQ1812NF-182J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLQ1812NF-182J
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1812nf-182j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1812nf-182j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 35 mA
- **DC Resistance (DCR):** 45Ohm Max
- **Frequency:** 1.5MHz
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 1.8 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Tolerance:** Â±5%