# CTLQ1812CF-221K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLQ1812CF-221K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1812cf-221k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1812cf-221k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 110 mA
- **DC Resistance (DCR):** 4Ohm Max
- **Frequency:** 4.5MHz
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 1812
- **Tolerance:** ±10%