# CTLQ1210LF-6R8M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLQ1210LF-6R8M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1210lf-6r8m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1210lf-6r8m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 210mOhm
- **Frequency:** 30MHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 6.8 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** Â±20%