# CTLQ1210CF-220K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLQ1210CF-220K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1210cf-220k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1210cf-220k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **DC Resistance (DCR):** 950mOhm Max
- **Frequency:** 19MHz
- **Height:** 0.087" (2.20mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±10%