# CTLQ1206NF-R82K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLQ1206NF-R82K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1206nf-r82k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1206nf-r82k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 185 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.02Ohm Max
- **Frequency:** 120MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 820 nH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 25MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Tolerance:** Â±10%