# CTLQ1206NF-4R7K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLQ1206NF-4R7K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1206nf-4r7k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctlq1206nf-4r7k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 120 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.21Ohm Max
- **Frequency:** 31MHz
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 4.7 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 35 @ 8MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206
- **Tolerance:** Â±10%