# CTLL2012SF-6N8S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLL2012SF-6N8S
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctll2012sf-6n8s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctll2012sf-6n8s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 250mOhm Max
- **Frequency:** 2.8GHz
- **Height:** 0.041" (1.05mm)
- **Inductance:** 6.8 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 15 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
- **Supplier Device Package:** 0805
- **Tolerance:** Â±0.3nH