# CTLL1608F-FH8N2J
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLL1608F-FH8N2J
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctll1608f-fh8n2j
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctll1608f-fh8n2j#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 600 mA
- **DC Resistance (DCR):** 240mOhm Max
- **Frequency:** 3.3kHz
- **Height:** 0.037" (0.95mm)
- **Inductance:** 8.2 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
- **Supplier Device Package:** 0603
- **Tolerance:** ±5%