# CTLL1005F-FH4N7S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTLL1005F-FH4N7S
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctll1005f-fh4n7s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctll1005f-fh4n7s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 300 mA
- **DC Resistance (DCR):** 180mOhm Max
- **Frequency:** 6GHz
- **Height:** 0.026" (0.65mm)
- **Inductance:** 4.7 nH
- **Material:** Ceramic
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 8 @ 100MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
- **Supplier Device Package:** 0402
- **Tolerance:** Â±0.3nH