# CTIHSM5832F-180K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTIHSM5832F-180K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctihsm5832f-180k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctihsm5832f-180k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.2A
- **Current Rating (Amps):** 1.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 83mOhm Max
- **Height:** 0.285" (7.24mm)
- **Inductance:** 18 µH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.638" L x 0.320" W (16.20mm x 8.13mm)
- **Supplier Device Package:** SMD
- **Tolerance:** ±10%