# CTHC2220F-3R3K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTHC2220F-3R3K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cthc2220f-3r3k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cthc2220f-3r3k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 1.12 A
- **DC Resistance (DCR):** 80mOhm Max
- **Frequency:** 34MHz
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Inductance:** 3.3 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2220
- **Tolerance:** Â±10%