# CTHC2220F-121K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTHC2220F-121K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cthc2220f-121k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cthc2220f-121k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 230 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.9Ohm Max
- **Frequency:** 5.4MHz
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Inductance:** 120 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 796kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.220" L x 0.197" W (5.60mm x 5.00mm)
- **Supplier Device Package:** 2220
- **Tolerance:** Â±10%