# CTH8HCF-104K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTH8HCF-104K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cth8hcf-104k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cth8hcf-104k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 100mA
- **Current Rating (Amps):** 70 mA
- **DC Resistance (DCR):** 68.5Ohm Max
- **Inductance:** 100 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.550" Dia x 1.000" L (13.97mm x 25.40mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±10%