# CTH8F-682K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTH8F-682K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cth8f-682k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cth8f-682k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 322mA
- **Current Rating (Amps):** 250 mA
- **DC Resistance (DCR):** 5.69Ohm Max
- **Frequency:** 350kHz
- **Inductance:** 6.8 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±10%