# CTH8F-333K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTH8F-333K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cth8f-333k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cth8f-333k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 155mA
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 26.7Ohm Max
- **Frequency:** 150kHz
- **Inductance:** 33 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.469" Dia x 0.921" L (11.90mm x 23.40mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±10%