# CTH7VF-102K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTH7VF-102K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cth7vf-102k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cth7vf-102k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 400mA
- **Current Rating (Amps):** 200 mA
- **DC Resistance (DCR):** 2.3Ohm Max
- **Frequency:** 1MHz
- **Inductance:** 1 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.270" Dia x 0.602" L (6.85mm x 15.30mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** Â±10%