# CTH7RF-222K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTH7RF-222K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/cth7rf-222k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/cth7rf-222k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 270mA
- **Current Rating (Amps):** 160 mA
- **DC Resistance (DCR):** 4.5Ohm Max
- **Frequency:** 650kHz
- **Height:** 0.567" (14.40mm)
- **Inductance:** 2.2 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.300" Dia (7.62mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** Â±10%