# CTGS32F-122K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTGS32F-122K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctgs32f-122k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctgs32f-122k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 80mA
- **Current Rating (Amps):** 60 mA
- **DC Resistance (DCR):** 30Ohm Max
- **Frequency:** 3MHz
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 1.2 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 40 @ 252kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.118" L x 0.110" W (3.00mm x 2.80mm)
- **Tolerance:** Â±10%