# CTFCF-272K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTFCF-272K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctfcf-272k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctfcf-272k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 140 mA
- **DC Resistance (DCR):** 19Ohm Max
- **Height:** 1.031" (26.20mm)
- **Inductance:** 2.7 mH
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 100°C
- **Q @ Freq:** 60 @ 250kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 1.500" Dia (38.10mm)
- **Supplier Device Package:** Radial
- **Tolerance:** Â±10%