# CTF6-A2C5-32.768KD12.5
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTF6-A2C5-32.768KD12.5
- **Manufacturer:** Cardinal Components Inc.
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Crystals
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctf6-a2c5-32-768kd12-5
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctf6-a2c5-32-768kd12-5#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/73/24/63/7324638-370-1191-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 50 kΩ
- **Frequency:** 32.768 kHz
- **Frequency Tolerance:** ±20ppm
- **Height:** 0.236" (6.00mm)
- **Load Capacitance:** 12.5pF
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Mode:** Fundamental
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.079" Dia x 0.236" L (2.00mm x 6.00mm)