# CTEP125HF-1R0
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTEP125HF-1R0
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctep125hf-1r0
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctep125hf-1r0#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 20A
- **DC Resistance (DCR):** 2.5mOhm Max
- **Height:** 0.220" (5.60mm)
- **Inductance:** 1 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** Â±20%