# CTEP105HF-1R5M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTEP105HF-1R5M
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctep105hf-1r5m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctep105hf-1r5m#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 18A
- **Current Rating (Amps):** 8.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 10.5mOhm Max
- **Height:** 0.220" (5.60mm)
- **Inductance:** 1.5 ÂµH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 100°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.409" L x 0.409" W (10.40mm x 10.40mm)
- **Tolerance:** Â±20%