# CTDSS1005F-335K
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** CTDSS1005F-335K
- **Manufacturer:** Central Technologies
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ctdss1005f-335k
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ctdss1005f-335k#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 100 mA
- **DC Resistance (DCR):** 10Ohm Max
- **Frequency:** 1MHz
- **Height:** 0.201" (5.10mm)
- **Inductance:** 3.3 mH
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 50 @ 252kHz
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.500" L x 0.394" W (12.70mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** Â±10%